Aktuality


Úvod » Tiskové centrum » Aktuality » Teplo Zlín zahájilo přerušované vytápění, řídí se teplotami


Chcete přijímat aktuality z teplozlin.cz na Váš e-mail?

E-mail: 
 
Kontrolní kód:

code

 

 

 

 

17.10.2023 - Teplo Zlín zahájilo přerušované vytápění, řídí se teplotami

 

Později, než bylo v předchozích letech obvyklé, zahájila novou topnou sezonu společnost Teplo Zlín, stalo se tak v úterý 10. října. Pozdější zahájení dodávek tepla mělo důvod v nadprůměrně teplých dnech v září i na začátku října. Společnost má povinnost zahájit dodávky v okamžiku, kdy průměrná denní teplota klesne dva dny po sobě pod 13 °C a ani další den nelze očekávat její zvýšení. 
„Začátek topné sezony proběhl bez zásadních problémů, cely systém díky kvalitnímu servisu a přípravě ze strany našich pracovníků funguje spolehlivě. Teplo do domácností a firem nyní dodáváme v režimu přerušovaného vytápění. Řídíme se tak aktuálními klimatickými podmínkami, které určují potřebu vytápění. Jsme rádi, že jsme i letošní sezonu zahájili hladce, snažíme se o to, abychom byli i nadále spolehlivým, komfortním a cenově výhodným dodavatelem tepla,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Mačák.
Se začátkem topné sezony mohou souviset drobné nedostatky, které navazují především na údržbu a zavzdušnění radiátorů v některých bytech. Tyto závady na zařízení odběratelů však lze poměrně snadno individuálně nebo s pomocí společnosti odstranit.
„Na údržbu topné soustavy a její perfektní funkci, která znamená úspory, se mnohdy zapomíná. Jako každé jiné technické zařízení nemůže fungovat věčně bez jakéhokoli zásahu. Nejvhodnější období pro tuto údržbu je před nástupem topné sezóny nebo hned nyní na jejím počátku. S maximální efektivitou fungují pouze topné systémy vyvážené, řádně odvzdušněné a korektně vyregulované,“ upozornil provozní náměstek Milan Matějka.


Tradiční drobné rady, jak zajistit efektivní vytápění přinášíme zde:
Zdá se vám, že vaše radiátory méně topí?
Pokud se vám zdá, že radiátory méně topí, může jít o špatně seřízenou regulaci nebo nedostatečně odvzdušněné radiátory. V těchto případech je nutné zasáhnout okamžitě. Nejekonomičtější provoz zajistí pouze perfektně udržovaná a seřízená topná soustava. Případné nedostatky mohou mít některou z následujících příčin:

1. Nastavení termoregulačních ventilů
Moderní radiátory jsou vybaveny termoregulačními ventily, které umožňují individuální nastavení teploty. Proto při nedostatečné teplotě radiátoru jako první zkontrolujeme, jestli tento ventil není uzavřen. Pro dosažení maximální životnosti se doporučuje ventily na letní období zcela otevřít a při zahájení topné sezony pak nastavit do požadované polohy.

2. Odvzdušnění radiátorů
Odvzdušnění provádíme kdykoli během topné sezóny, nejen před jejím zahájením. Pokud máme pocit, že radiátory topí méně a už jen na dotek je v tomto případě zřejmé, že se v zavzdušněném radiátoru teplo nerozprostírá rovnoměrně, je potřeba odvzdušnit.
Každý moderní radiátor má odvzdušňovací ventil, který pomocí patřičného klíče otevřeme a vypouštíme vzduch. Poté, co z radiátoru přestane vycházet vzduch (ustane syčení), a začne z něj volně vytékat voda, ventil opět uzavřeme. Doporučuje se začít od nejníže položených radiátorů a skončit u těch nejvýše položených. Princip je tedy jasný, dostat z radiátorů nežádoucí vzduch pryč. Někdy je třeba odvzdušňování i několikrát opakovat, než se všechen vzduch ze soustavy uvolní ven. Pod otevřeným ventilem samozřejmě držíme dostatečně velkou nádobu na unikající tekutinu.
Prvním pravidlem je, že odvzdušňování radiátorů se provádí při vypnutém oběhovém čerpadle, které zajišťuje průtok teplonosné vody soustavou. Čerpadla ovládá provozovatel předávací stanice v domě (dodavatel tepla). Mimo topnou sezonu jsou tato čerpadla vypnuta, proto je vhodné odvzdušňovat na konci letního období. V případě odvzdušňování v topném období zajistíme krátkodobé odstavení čerpadla. Oprávněná osoba (majitel, předseda SVJ, pověřený zástupce) telefonicky vznese požadavek na dispečink společnosti Teplo Zlín, a.s., tel. 577 001 116. Zde si dohodne termín a dobu odvzdušnění topné soustavy.

3. Jiná příčina
Pokud ani opakované odvzdušnění radiátorů nevede k žádoucímu výsledku, může být její příčinou závada na topném systému v domě či na samotných topných tělesech (např. zanesení) nebo může jít o závadu v předávací stanici. V takových případech je již nutné obrátit se na odbornou firmu.

Pomoc ze strany Teplo Zlín, a.s.
Teplo Zlín, a.s. je vždy k dispozici svým zákazníkům k bezplatné konzultaci při jakýchkoliv problémech s vytápěním, ale také při hledání optimálního (úsporného) nastavení režimu vytápění pro každého odběratele. Proto se neváhejte na nás obrátit prostřednictvím dispečinku nebo vznést dotaz na e-mail 
info@teplozlin.cz .
Můžeme samozřejmě zajistit také údržbu i opravy vašich topných systémů. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení v majetku zákazníka, je v tomto případě služba zpoplatněna podle platného ceníku, který je uveden na webových stránkách společnosti.

 

 

O společnosti

Základní informace

Orgány společnosti

Ocenění, certifikáty

Tepelné hospodářství

Ceny tepelné energie

Výhody CZT

Důvody, proč chtít teplo od nás

Dokumenty ke stažení

Časté dotazy

Tipy pro úsporu energie

Legislativa

Slovníček pojmů

Mapa rozvodů tepla

Kontakty

Kontakty

Podatelna

Kde nás najdete

Napište nám

Nabídka volných pracovních míst

Ostatní služby

Pronájem nebytových prostor

Vodo-topo

Elektro

Měření a regulace tepla

Měření termokamerou

Ceny služeb

Tiskové centrum

Aktuality

Archiv aktualit

Dotační program OPPIK

Výroční zprávy

Užitečné odkazy

Sdílené dokumenty

Inzerce

Fotovoltaika a obnovitelné zdroje

Úvod

Užitečné odkazy

Řešení pro bytové domy

Články a komentáře

 

© 2016 Teplo Zlín, a.s.