Statutární město Zlín a městská společnost Teplo Zlín uzavřeli smlouvu, na jejímž základě Teplo odkoupí osm výměníkových stanic v objektech, které vlastní nebo provozují různé městské organizace. Kupní cena byla stanovena na základě vypracovaného znaleckého posudku na výši 1,516 milionu korun. Teplo Zlín stanice převezme do vlastní správy a stane se dodavatelem tepla ze systému centrálního zásobování do dotčených budov.
Energetické společenství Zlín (ESZ), jehož cílem je zajistit členům cenové výhody pro nákup i prodej elektrické energie v porovnání s podmínkami při obchodu s využitím obchodníků a distribuční sítě, založí Město Zlín a osm jeho organizací a firem v čele s Teplem Zlín. V praxi to znamená sdílení elektrické energie z nově vybudovaných i stávajících fotovoltaických elektráren (FVE). Pro členy společenství to může reálně znamenat úspory 5 až 10 procent proti běžné sazbě při nákupu energie a zároveň mohou přebytečnou energie do společné „sítě“ dodávat za cenu o 10 až 15 procent vyšší v porovnání s běžnými obchodníky. Město Zlín a osm městských subjektů již podepsalo smlouva o partnerství, jejímž předmětem je spolupráce při podání žádosti o podporu a realizace založení ESZ.
Druhou etapu rekonstrukce teplovodu ve veřejném prostoru mezi ulicemi Budovatelská a Nad Vývozem na sídlišti Jižní Svahy provádí od června společnost Teplo Zlín. V lokalitě již před třemi lety proběhla první etapa zahrnující část teplovodu západně od revitalizované budovy Energocentrum VS5.
„Práce na rekonstrukci teplovodu ukončíme v průběhu letošního října, snažili jsme se je maximálně zkrátit a zefektivnit. Jejich součástí jsou také odstávky tepla, jedna byla na počátku rekonstrukce, nyní nás čekají zbývající tři, každá z nich bude maximálně dvanáct hodin a naše služby tak omezí minimálně,“ vysvětlila technická náměstkyně Tepla Zlín Jana Uchytilová.
Nejspíše nejteplejší zimu za čtvrtstoletí své existence letos zaznamenala společnost Teplo Zlín. To však neznamenalo, že by počasí dostatečně neprověřilo spolehlivost jejích dodávek tepla a teplé vody pro obyvatele a firmy ve Zlíně. Zkouškou spolehlivosti systému bylo zejména střídání nízkých a vysokých teplot, jako tomu bylo třeba v lednu, kdy po velkých mrazech přišlo výrazné oteplení nebo právě v dubnu, kdy se letní dny začaly střídat s mrazivými.
Novou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 27 kWp na střeše ZŠ Kvítková spustila v březnu do zkušebního provozu městská společnost Teplo Zlín. Tato pilotní instalace je součástí společného projektu Tepla Zlín a Města Zlína na výstavbu sdílených fotovoltaických elektráren (FVE) na městských budovách. Elektrárnu doplňuje také bateriový systém, který zvyšuje efektivitu využití vyrobené elektrické energie spotřebou v místě istalace a bude mít také příznivý vliv na výši nákladů za elektrickou energii dokupovanou z distribuční sítě. A například ekologický efekt instalace znamená úsporu emisí přes 20 tun za rok, což odpovídá vysazení více než pěti stovek stromů.
Stejně jako ostatní uhelné teplárny v České republice se ani zlínští dodavatelé tepla nevyhnuli navýšení cen pro systém centrálního zásobování teplem pro rok 2024. Ve Zlíně je tepelná energie, sloužící k vytápění i ohřevu teplé vody, vyráběna spalováním severočeského uhlí a biomasy v účinných zařízeních kombinovaně vyrábějících i elektrickou energii. A právě velké výkyvy v cenách elektrické energie spolu s rostoucími cenami emisních povolenek a dalších vstupů vedly monopolního výrobce ve Zlíně, společnost Teplárna Zlín s.r.o., která patří do skupiny Sev.en, k navýšení předběžných cen bez DPH v rozmezí od 22 do 29 % podle druhu teplonosné látky. Jedná se zároveň o dozvuk známých událostí z loňského roku, kdy došlo k až několikanásobnému skokovému zdražení všech energií, přičemž jedině uhelným teplárnám se podařilo tento cenový šok rozložit do dvou let.
Později, než bylo v předchozích letech obvyklé, zahájila novou topnou sezonu společnost Teplo Zlín, stalo se tak v úterý 10. října. Pozdější zahájení dodávek tepla mělo důvod v nadprůměrně teplých dnech v září i na začátku října. Společnost má povinnost zahájit dodávky v okamžiku, kdy průměrná denní teplota klesne dva dny po sobě pod 13 °C a ani další den nelze očekávat její zvýšení.
„Začátek topné sezony proběhl bez zásadních problémů, cely systém díky kvalitnímu servisu a přípravě ze strany našich pracovníků funguje spolehlivě. Teplo do domácností a firem nyní dodáváme v režimu přerušovaného vytápění. Řídíme se tak aktuálními klimatickými podmínkami, které určují potřebu vytápění. Jsme rádi, že jsme i letošní sezonu zahájili hladce, snažíme se o to, abychom byli i nadále spolehlivým, komfortním a cenově výhodným dodavatelem tepla,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Mačák.
Teplo Zlín postupně rozšiřuje portfolio svých činností také v oblasti obnovitelných zdrojů energie, a to zejména v úzké součinnosti s městem Zlín. „Aktuálně projektově připravujeme instalace několika vlastních fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu přes 300 kWp na střechách vybraných škol a dalších městských budov včetně městského divadla“, potvrdil ředitel Tepla Zlín Pavel Mačák.
Teplu Zlín se opět podařilo zajistit všechny servisní úkony naplánované na období letní odstávky systému centrálního zásobování teplem. Tyto úkony jsou jinak během běžného provozu neproveditelné.
„Provedení údržby a nezbytných oprav během letní odstávky je zcela zásadní pro zajištění spolehlivosti celého systému. Je potřeba ocenit mimořádné nasazení všech pracovníků, jak naší údržby tak i místních odborných firem, díky kterému se stále zvládá dokončovat všechny úkony pro naši společnost i pro Teplárnu Zlín“, uvedl ředitel Tepla Zlín, Pavel Mačák.