Dne 3.11.2023 jsme zveřejnili naše Stanovisko k plnění vyhlášky č.38/2022 Sb. Jedná se o Vyhlášku o kontrole provozovaného systému vytápění a kombinovaného systému vytápění a větrání.
Z důvodu častých dotazů k této problematice zvěřejňujeme toto Stanovisko ještě jednou.
Pouze o 1,2 procenta navyšuje svou výslednou cenu dodávek tepla a teplé vody za rok 2024 svým odběratelům společnost Teplo Zlín. Minimální navýšení oproti předběžným cenám přesně kopíruje zdražení ze strany jediného výrobce tepla do systému centrálního zásobování, společnosti Teplárna Zlín s.r.o. Nic jiného nemusela, díky racionalizaci svého provozu, městská firma do konečné ceny promítnout.
Své zkušenosti s realizací projektu založení Energetického společenství Zlín a principy jeho fungování v následujících letech prezentovala městská společnost Teplo Zlín, která je koordinátorem projektu ve Zlíně, také zástupcům dalších samospráv i privátního sektoru na národní oborové konferenci „Ekonomické aspekty komunitní energetiky a sdílení elektřiny“ v Praze. Té se účastnili zástupci mnoha institucí a organizací, které se problematikou zabývají. Teplo Zlín bylo se svým projektem vybráno jako příklad velmi dobré praxe a prezentovalo například vedle Rakouské energetické agentury, Českého vysokého učení technického, iKomunity nebo Frank Bold.
Energetické společenství Zlín (ESZ), jehož cílem je zajistit svým členům cenové výhody pro nákup i prodej elektrické energie, vstupuje do I. etapy své existence. Statutární město Zlín schválilo na jednání zastupitelstva svou účast ve společenství a v návaznosti na tento krok proběhne v lednu 2025 ustavující schůze, na níž dojde k založení spolku Energetické společenství Zlín, z.s. Jeho prvními členy se stane devět subjektů - městských firem a příspěvkových organizací. Koordinátorem projektu je společnost Teplo Zlín, která je společně s městem na čele tohoto typu projektů připravovaných v České republice a je často využívána jako příklad dobré praxe.
Městská společnost Teplo Zlín se schválenou cenou svých dodávek pro rok 2025 snaží o zklidnění cenových výkyvů z předchozích let. Cena tepla pro vytápění a ohřev vody v systému centrálního zásobování naroste jen o minimálně nutnou část odpovídající inflaci, tedy kolem 3 %. To pro běžnou domácnost představuje navýšení měsíčních nákladů kolem 60 Kč. Po předchozích dvou letech, kdy se teplárenský obor musel vypořádat s následky covidu, energetickou krizí a zdražováním emisních povolenek, se tak zlínští odběratelé dočkají návratu ke stabilizaci nákladů za vytápění.
Prudký zlom z vysokých teplot do nízkých a deštivého počasí v polovině září znamenal, že společnost Teplo Zlín zahájila již od 13. září přerušované vytápění. Má totiž povinnost uskutečnit dodávky v okamžiku, kdy průměrná denní teplota klesne dva dny po sobě pod 13°C a ani další den nelze očekávat její zvýšení. Tímto pravidlem se společnost řídí celý měsíc září a dle výhledu počasí také na začátku října do okamžiku, než teploty poklesnou trvale, pak bude vytápění kontinuální.
Statutární město Zlín a městská společnost Teplo Zlín uzavřeli smlouvu, na jejímž základě Teplo odkoupí osm výměníkových stanic v objektech, které vlastní nebo provozují různé městské organizace. Kupní cena byla stanovena na základě vypracovaného znaleckého posudku na výši 1,516 milionu korun. Teplo Zlín stanice převezme do vlastní správy a stane se dodavatelem tepla ze systému centrálního zásobování do dotčených budov.
Energetické společenství Zlín (ESZ), jehož cílem je zajistit členům cenové výhody pro nákup i prodej elektrické energie v porovnání s podmínkami při obchodu s využitím obchodníků a distribuční sítě, založí Město Zlín a osm jeho organizací a firem v čele s Teplem Zlín. V praxi to znamená sdílení elektrické energie z nově vybudovaných i stávajících fotovoltaických elektráren (FVE). Pro členy společenství to může reálně znamenat úspory 5 až 10 procent proti běžné sazbě při nákupu energie a zároveň mohou přebytečnou energie do společné „sítě“ dodávat za cenu o 10 až 15 procent vyšší v porovnání s běžnými obchodníky. Město Zlín a osm městských subjektů již podepsalo smlouva o partnerství, jejímž předmětem je spolupráce při podání žádosti o podporu a realizace založení ESZ.
Druhou etapu rekonstrukce teplovodu ve veřejném prostoru mezi ulicemi Budovatelská a Nad Vývozem na sídlišti Jižní Svahy provádí od června společnost Teplo Zlín. V lokalitě již před třemi lety proběhla první etapa zahrnující část teplovodu západně od revitalizované budovy Energocentrum VS5.
„Práce na rekonstrukci teplovodu ukončíme v průběhu letošního října, snažili jsme se je maximálně zkrátit a zefektivnit. Jejich součástí jsou také odstávky tepla, jedna byla na počátku rekonstrukce, nyní nás čekají zbývající tři, každá z nich bude maximálně dvanáct hodin a naše služby tak omezí minimálně,“ vysvětlila technická náměstkyně Tepla Zlín Jana Uchytilová.
Nejspíše nejteplejší zimu za čtvrtstoletí své existence letos zaznamenala společnost Teplo Zlín. To však neznamenalo, že by počasí dostatečně neprověřilo spolehlivost jejích dodávek tepla a teplé vody pro obyvatele a firmy ve Zlíně. Zkouškou spolehlivosti systému bylo zejména střídání nízkých a vysokých teplot, jako tomu bylo třeba v lednu, kdy po velkých mrazech přišlo výrazné oteplení nebo právě v dubnu, kdy se letní dny začaly střídat s mrazivými.