Aktuality


Úvod » Tiskové centrum » Aktuality » Článek v Magazínu Zlín - 05/2017


Chcete přijímat aktuality z teplozlin.cz na Váš e-mail?

E-mail: 
 
Kontrolní kód:

code

 

 

 

 

15.05.2017 - Článek v Magazínu Zlín - 05/2017

Hned několikrát byla letos ve Zlínském kraji a i přímo ve Zlíně vyhlášena smogová situace. Při pohledu na kouřící teplárenské komíny měli někteří lidé o viníkovi hned jasno. Pravda je však trochu jiná. I díky využívání tisíců zlínských domácností služeb Tepla Zlín, a. s., se naopak dařilo držet smogovou situaci relativně pod kontrolou.

„Většina teplárenských komínů totiž spaliny vypouští do nadinverzních vrstev, tedy nad pomyslnou pokličku inverze. Navíc tyto zdroje nahrazují tisíce lokálních topenišť, jejichž komíny by chrlily tuny prachu přímo do ulic. Lidé, kteří upřednostňují dodávky tepla z teplárny před vlastním vytápěním, tak aktivně pomáhají v boji proti smogu," vysvětlil Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast životního prostředí. Teplárenské komíny mají navíc na rozdíl od komínů rodinných domků moderní filtry.

V porovnání s rokem 1990 dnes při výrobě 1 GJ tepla vypustí komíny tepláren do ovzduší méně než desetinu původního množství emisí síry, dusíku, oxidu uhličitého a prachu. Za uplynulé čtvrtstoletí tak klesla ekologická emisní zátěž dálkového zásobování teplem při vytápění domácností z tepláren skoro dvacetkrát.

„Jeden rodinný domek se starým kotlem na pevná paliva vypustí do ovzduší stejně prachu jako modernizovaná teplárna při výrobě tepla pro tři sta bytů," přidává porovnání Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Díky masivním investicím se v posledních 4 letech podařilo zásadně snížit podíl velkých energetických a průmyslových zdrojů znečišťování na celkových emisích. Rozhodujícími znečišťovateli jsou tak dnes v České republice především doprava a lokální topeniště. Na severu Moravy se k nim přidává také přeshraniční transport emisí z Polska, který při obzvláště nepříznivých povětrnostních podmínkách může zasáhnout i území Zlínského kraje. Společnost Teplo Zlín, a. s. zajišťuje distribuci tepla cca šestnácti tisícům domácností Zlína, což představuje téměř polovinu obyvatel krajského města. Samotnou energii pak společnost Teplo Zlín, a. s. nakupuje od výrobce a provozovatele zlínské teplárny, společnosti ALPIQ Generation (CZ), s. r. o.

 

 

O společnosti

Základní informace

Orgány společnosti

Ocenění, certifikáty

Tepelné hospodářství

Ceny tepelné energie

Výhody CZT

Důvody, proč chtít teplo od nás

Dokumenty ke stažení

Časté dotazy

Tipy pro úsporu energie

Legislativa

Slovníček pojmů

Mapa rozvodů tepla

Kontakty

Kontakty

Podatelna

Kde nás najdete

Napište nám

Nabídka volných pracovních míst

Ostatní služby

Pronájem nebytových prostor

Vodo-topo

Elektro

Měření a regulace tepla

Měření termokamerou

Ceny služeb

Tiskové centrum

Aktuality

Archiv aktualit

Dotační program OPPIK

Výroční zprávy

Užitečné odkazy

Sdílené dokumenty

Inzerce

Fotovoltaika a obnovitelné zdroje

Úvod

Užitečné odkazy

Řešení pro bytové domy

Články a komentáře

 

© 2016 Teplo Zlín, a.s.