Aktuality


Úvod » Tiskové centrum » Aktuality » Práce v lokalitě Obeciny spějí do finále, téměř všechny stromy zůstanou zachovány


Chcete přijímat aktuality z teplozlin.cz na Váš e-mail?

E-mail: 
 
Kontrolní kód:

code

 

 

 

 

24.05.2019 - Práce v lokalitě Obeciny spějí do finále, téměř všechny stromy zůstanou zachovány

 

Modernizací venkovních páteřních rozvodů právě vrcholí rozsáhla investice městské společnosti Teplo Zlín v lokalitě Obeciny. V minulém roce došlo k nahrazení starého čtyřtrubního systému efektivnějším dvoutrubním a v 64 bytových domech byly instalovány nové předávací stanice. Jejich obyvatelé tak mohou efektivněji hospodařit s dodávkami tepla. Nynější práce na páteřních rozvodech mají zajistit, aby spolehlivost centrálního zásobování teplem byla i nadále stoprocentní. Práce ale komplikuje v minulosti živelně vysazovaná zeleň, která na některých místech způsobila havarijní stav rozvodů.

Potrubí venkovních páteřních rozvodů je umístěno v betonových korytech. Ta jsou uzavřena deskou ze stejného materiálu a vše je zasypáno zeminou. Hloubka uložení se pohybuje od 30 cm do jednoho metru, podle situace a výskytu dalších inženýrských sítí. Během stavebních prací bylo zjištěno, že na několika místech jsou betonové obálky porušeny kořeny stromů. Dovnitř proniká voda způsobující korozi potrubí. „Takový stav samozřejmě může zapříčinit havárii a následné omezení dodávek teplé vody a v zimním období i tepla,“ vysvětluje technická náměstkyně společnosti Teplo Zlín Jana Uchytilová.

Celý problém je způsoben tím, že v minulosti nebyla respektována ochranná pásma tepelných rozvodů. Jen v lokalitě Obeciny je v bezprostřední blízkosti páteřních rozvodů 49 vzrostlých stromů. „Tím, že jsme značnou část trasy odkryli, jsme mohli vyhodnotit skutečný vliv vzrostlých stromů na uložení rozvodů. Po pečlivém zvážení se nám podařilo zachránit 42 stromů. Přesto, že jsou v ochranném pásmu, riziko poškození rozvodů je u nich velmi malé,“ přidává podrobnosti Jana Uchytilová. K zemi tak nakonec muselo jít pouze sedm stromů, u nichž vzhledem k již způsobeným škodám na zařízení centrálního zásobování teplem ani jiná varianta v úvahu nepřicházela.

Kromě toho se společnost Teplo Zlín bude v rámci terénních úprav po výkopových pracích podílet i na výsadbě. Kromě zatravnění připadá po konzultacích s odborem městské zeleně v úvahu například výsadba keřů, které mohou vhodně doplnit okolní zeleň a zároveň nebude do budoucna ohrožovat současnou vysokou úroveň spolehlivosti centrálního zásobování teplem ve městě, jehož komfortu využívá na 16 000 zlínských domácností.

 

 

O společnosti

Základní informace

Orgány společnosti

Ocenění, certifikáty

Tepelné hospodářství

Ceny tepelné energie

Výhody CZT

Důvody, proč chtít teplo od nás

Dokumenty ke stažení

Časté dotazy

Tipy pro úsporu energie

Legislativa

Slovníček pojmů

Mapa rozvodů tepla

Kontakty

Kontakty

Podatelna

Kde nás najdete

Napište nám

Nabídka volných pracovních míst

Ostatní služby

Pronájem nebytových prostor

Vodo-topo

Elektro

Měření a regulace tepla

Měření termokamerou

Ceny služeb

Tiskové centrum

Aktuality

Archiv aktualit

Dotační program OPPIK

Výroční zprávy

Užitečné odkazy

Sdílené dokumenty

Inzerce

Fotovoltaika a obnovitelné zdroje

Úvod

Užitečné odkazy

Řešení pro bytové domy

Články a komentáře

 

© 2016 Teplo Zlín, a.s.