Aktuality


Úvod » Tiskové centrum » Aktuality » Přechod na tepelné čerpadlo nebo plyn? Je nutné počítat hodně pečlivě


Chcete přijímat aktuality z teplozlin.cz na Váš e-mail?

E-mail: 
 
Kontrolní kód:

code

 

 

 

 

04.08.2019 - Přechod na tepelné čerpadlo nebo plyn? Je nutné počítat hodně pečlivě

 

„Průběžně se setkáváme s praktikami, kdy někteří prodejci alternativních zdrojů vytápění oslovují zástupce sdružení vlastníků bytových jednotek a nabízejí jim přechod na tepelné čerpadlo či plynové kotelny. To je samozřejmě samo o sobě v pořádku. Má to ale jeden háček – prodejci často mluví jen o pozitivech, negativa jejich řešení vůbec nezmiňují nebo je zamlžují,“ varuje ředitel společnosti Teplo Zlín Pavel Mačák. Přitom odpojení od centrálního zásobování teplem, o jehož spolehlivosti a přívětivosti k životními prostředí není pochyb, je často nevratné. Neuvážené rozhodnutí tak může obyvatele domu připravit o zdroj tepla, na který kvůli jeho výhodám sázejí i investoři u nových staveb.

Když počítat, tak se vším

Centrální zásobování teplem má jako jediný zdroj unikátní specifikum – účtovaná cena je konečná. Zahrnuje prostě vše, žádný další útok na peněženku v podobě servisu, povinných kontrol, čištění či údržby se nekoná. Stejně tak odpadá nutnost tvorby rezerv na obnovu zařízení po jeho dožití. „Nedodáváme zákazníkům je prosté teplo, ale kompletní službu. Odpadají jim veškeré přípravy na topnou sezonu, nemusí mít obavu o spolehlivost dodávek. Veškerou údržbu a servis provádíme my průběžně a to na vlastní náklady. K operativnímu řešení případných poruch je našim odběratelům k dispozici nepřetržitá havarijní služba, vysvětluje Pavel Mačák. A právě zde je úskalí neférových nabídek na změnu vytápění – operují jen s prvotní investicí do nákupu technologie a pomíjejí servisní a další související náklady.

Navíc je nutné počítat také se změnami legislativy a dalších předpisů, které se dotýkají vytápění. Aktuálně jde například o vládní daňový balíček. Ten obsahuje návrh, aby se od nového roku zrušilo historické osvobození domovních kotelen od daně ze zemního plynu. Pokud se tak tak stane, náklady se výrazně zvýší. „Jsme přesvědčeni, že změna technologie vytápění se žádnému z našich zákazníků nemůže vyplatit. Výpočet, zohledňující všechny okolnosti, jasně ukazuje, že skutečné náklady na teplo vyrobené tepelným čerpadlem jsou srovnatelné či dokonce vyšší než je jeho cena z centrálního zásobování. A k tomu na majitele padá veškerá odpovědnost za servis, revize, opravy a podobně,“ dodává Pavel Mačák

Centrální teplo je pořád trendem

Bytový dům Zálešná, Villa Lešetín, Bytový dům Čepkovská, Riverfront Gardens na Tyršově nábřeží. To jsou příklady projektů bytových domů v atraktivních lokalitách ve Zlíně, za nimiž stojí společnost Downtown Invest. „Ve všech případech jde o byty s vysokým standardem vybavení, na komfort klademe velký důraz. To se odráží i ve volbě zdroje tepla. S ohledem na pohodlí a spolehlivost padla volba na centrální zásobování teplem,“ říká Michal Malaník z Downtown Invest. Na systém centrálního zásobování teplem je připojen i dům s 85 bytovými jednotkami, které vznikly rozsáhlou rekonstrukcí prostor někdejšího hotelu Sole.

„Nové objekty připojujeme prakticky každý rok. Rozšiřování počtu zákazníků je pro nás velmi důležité s ohledem na stabilitu ceny, kterou za teplo účtujeme. Čím více máme odběratelů, tím efektivněji můžeme rozprostřít fixní náklady a zůstat po cenové stránce i nadále velmi konkurenceschopní “ vysvětluje ředitel společnosti Teplo Zlín Pavel Mačák.

 

 

O společnosti

Základní informace

Orgány společnosti

Ocenění, certifikáty

Tepelné hospodářství

Ceny tepelné energie

Výhody CZT

Důvody, proč chtít teplo od nás

Dokumenty ke stažení

Časté dotazy

Tipy pro úsporu energie

Legislativa

Slovníček pojmů

Mapa rozvodů tepla

Kontakty

Kontakty

Podatelna

Kde nás najdete

Napište nám

Nabídka volných pracovních míst

Ostatní služby

Pronájem nebytových prostor

Vodo-topo

Elektro

Měření a regulace tepla

Měření termokamerou

Ceny služeb

Tiskové centrum

Aktuality

Archiv aktualit

Dotační program OPPIK

Výroční zprávy

Užitečné odkazy

Sdílené dokumenty

Inzerce

Fotovoltaika a obnovitelné zdroje

Úvod

Užitečné odkazy

Řešení pro bytové domy

Články a komentáře

 

© 2016 Teplo Zlín, a.s.