Aktuality


Úvod » Tiskové centrum » Aktuality » Solární elektrárna společnosti Teplo Zlín pokrývá třetinu spotřeby


Chcete přijímat aktuality z teplozlin.cz na Váš e-mail?

E-mail: 
 
Kontrolní kód:

code

 

 

 

 

10.10.2019 - Solární elektrárna společnosti Teplo Zlín pokrývá třetinu spotřeby

Před deseti lety, na podzim roku 2009, překryly střechu správní budovy Teplo Zlín fotovoltaické panely. Dosud vyprodukovaly 150 MWh, což v přepočtu znamená pokrytí všech provozů v sídle společnosti z jedné třetiny. Během fungování se navíc nevyskytly s technologií žádné problémy. Městská společnost Teplo Zlín proto do své rozvojové koncepce zapracovala další využití obnovitelných zdrojů.

Na střeše budovy v Družstevní ulici je instalováno 72 panelů s celkovou plochou 116 čtverečních metrů. Špičkový výkon fotovoltaické elektrárny tak dosahuje 17,28 kW. „Na svou dobu šlo o relativně velkorysou instalaci. Cílem bylo posoudit kvalitu a životnost technologie a také získat reálnou představu o návratnosti takovýchto projektů,“ vysvětlil ředitel firmy Pavel Mačák. Získaná data i další poznatky podle něho jasně potvrdily smysluplnost investice.

„Za celou dobu ostrého provozu, tedy od jara roku 2010, jsme do sítě dodali 150 000 kWh elektřiny. Při přepočtu na naši spotřebu to znamená její pokrytí z jedné třetiny. V budově samotné přitom není jen administrativní část, ale také nonstop dispečink či dílenské zázemí,“ dodává Pavel Mačák s tím, že přesvědčivé jsou i zkušenosti z provozu. Kromě běžné kontroly stavu se za deset let vyskytla pouze jedna drobná závada odstraněná navíc ještě v záruční době. Za celou dobu společnost nezaznamenala žádný pokles výroby.

Pořízení fotovoltaické elektrárny přišlo společnost Teplo Zlín na 1,5 milionu korun, z toho takřka polovinu pokryly dotace z evropských i národních zdrojů. „Díky získaným zkušenostem můžeme konstatovat, že fotovoltaické panely jsou skutečně provozně velmi nenáročná a spolehlivá technologie. Vezmeme-li v úvahu technický pokrok, který se v této oblasti odehrál v poslední dekádě, je zřejmé, že v současné době mohou tyto instalace dávat ekonomický smysl i bez veřejné podpory. O přínosu ekologickém pak není pochyb vůbec, vždyť za dobu provozu jsme životnímu prostředí ušetřili více než 100 tun CO2,hodnotí Pavel Mačák. 

Společnost Teplo Zlín nyní pracuje na přípravě dalších projektů, nejen v oblasti obnovitelných zdrojů, ale také chytrých řešení, které ještě více zvýší efektivitu provozu. „Pro zvažované realizace se přirozeně snažíme maximálně využít stávající infrastrukturu naší společnosti.  Zároveň si ale uvědomujeme, že úspěšnost jednotlivých projektů se může velmi zvýšit v případě koncepčních řešení založených na spolupráci s městem, městskými společnostmi i našimi odběrateli. Rádi bychom potenciál vzájemných synergií v našich projektech v budoucnu využívali,“ uzavírá Pavel Mačák.

 

O společnosti

Základní informace

Orgány společnosti

Ocenění, certifikáty

Tepelné hospodářství

Ceny tepelné energie

Výhody CZT

Důvody, proč chtít teplo od nás

Dokumenty ke stažení

Časté dotazy

Tipy pro úsporu energie

Legislativa

Slovníček pojmů

Mapa rozvodů tepla

Kontakty

Kontakty

Podatelna

Kde nás najdete

Napište nám

Nabídka volných pracovních míst

Ostatní služby

Pronájem nebytových prostor

Vodo-topo

Elektro

Měření a regulace tepla

Měření termokamerou

Ceny služeb

Tiskové centrum

Aktuality

Archiv aktualit

Dotační program OPPIK

Výroční zprávy

Užitečné odkazy

Sdílené dokumenty

Inzerce

Fotovoltaika a obnovitelné zdroje

Úvod

Užitečné odkazy

Řešení pro bytové domy

Články a komentáře

 

© 2016 Teplo Zlín, a.s.