Aktuality


Úvod » Tiskové centrum » Aktuality » Topná sezona? Žádné výpadky a méně smogu ve městě


Chcete přijímat aktuality z teplozlin.cz na Váš e-mail?

E-mail: 
 
Kontrolní kód:

code

 

 

 

 

20.05.2019 - Topná sezona? Žádné výpadky a méně smogu ve městě

Pokud průměrná denní teplota nesestoupí pod 13 stupňů dva dny po sobě a v těch následujících se neočekává ochlazení. Takové jsou legislativní podmínky pro ukončení topné sezony. V podmínkách Zlína k tomuto okamžiku dochází zpravidla v průběhu května. Přesto, že i v těchto dnech se akciová společnost Teplo Zlín stále stará o tepelnou pohodu svých zákazníků, už nyní lze končící sezonu hodnotit – spolehlivost na 100 procent. Odběratelé, tedy každá druhá zlínská domácnost, navíc za komfort zaplatí díky mírnější zimě méně než v minulém topném období.

„Během právě končící topné sezony jsme nezaznamenali žádnou poruchu způsobenou na naší straně, která by zapříčinila výpadek dodávek tepla. Pokud k ojedinělým omezením dodávek došlo, bylo to způsobeno výpadky na straně našich dodavatelů energií a vody. Námi spravovaná zařízení běžela na 100 procent. Potvrdilo se tak, že centrální zásobování teplem je komfortní a spolehlivý způsob vytápění,“ konstatoval ředitel městské společnosti Teplo Zlín Pavel Mačák. Celková délka potrubí, prostřednictvím kterého jsou dodávky zajištěny, přitom činí 25 kilometrů. K tomu je potřeba ještě připočítat stovky výměníkových a objektových předávacích stanic.

„Udržet tak rozsáhlou síť si vyžaduje nejen pravidelnou údržbu, ale především postupné celkové rekonstrukce těch nejstarších částí celého systému. V loňském roce se nám například podařilo realizovat jednu z největších investic v historii společnosti – rekonstrukci rozvodů na Obecinách,“ říká Pavel Mačák. V této lokalitě jako v jedné z posledních byly ještě původní čtyřtrubní rozvody, které dodávaly teplo do ústředního topení i teplou vodu ze vzdálené centrální výměníkové stanice. Tyto byly nahrazeny moderním dvoutrubním systémem. Investice obsahovala i instalaci 64 nových předávacích stanic v jednotlivých bytových domech, což umožnilo uživatelům efektivněji hospodařit s dodávkami tepla.

 

Zima byla mírnější

Přesto, že topná sezona začala s ohledem na klimatické podmínky již 24. září loňského roku a trvá dosud, celkově zákaznici společnosti Teplo Zlín zaplatí méně. „Vzhledem k neustálým investicím do modernějších technologií, což zvyšuje efektivitu a možnosti individuální regulace, a také mírnějšímu průběhu celého topného období bez velkých mrazů, bylo spotřebováno méně energie,“ uvedl obchodní náměstek Jaroslav Kovařík. Právě spotřebovaná energie je přitom – na rozdíl od jiných způsobů vytápění – jediným nákladem. „U centrálního zásobování teplem nejsou na straně zákazníka potřeba žádné opravy, revize, kontroly, čištění a podobně,“ dodává obchodní ředitel.

Zákazníky městské společnosti Teplo Zlín navíc může „hřát“ i další fakt – využívají služeb nejvíce ekologického způsobu dodávek tepla a teplé vody. To, že zhruba polovina všech domácností ve Zlíně je napojena na systém centrální zásobování teplem, se projevuje na výrazné prevenci smogových situací. „Pro ilustraci uvádíme často jeden příklad. Jeden rodinný dům vytápěný starším kotlem na tuhá paliva vypustí do ovzduší stejné množství prachu jako teplárna při výrobě tepla pro 300 bytů,“ doplňuje Jaroslav Kovařík.

 

 

O společnosti

Základní informace

Orgány společnosti

Ocenění, certifikáty

Tepelné hospodářství

Ceny tepelné energie

Výhody CZT

Důvody, proč chtít teplo od nás

Dokumenty ke stažení

Časté dotazy

Tipy pro úsporu energie

Legislativa

Slovníček pojmů

Mapa rozvodů tepla

Kontakty

Kontakty

Podatelna

Kde nás najdete

Napište nám

Nabídka volných pracovních míst

Ostatní služby

Pronájem nebytových prostor

Vodo-topo

Elektro

Měření a regulace tepla

Měření termokamerou

Ceny služeb

Tiskové centrum

Aktuality

Archiv aktualit

Dotační program OPPIK

Výroční zprávy

Užitečné odkazy

Sdílené dokumenty

Inzerce

Fotovoltaika a obnovitelné zdroje

Úvod

Užitečné odkazy

Řešení pro bytové domy

Články a komentáře

 

© 2016 Teplo Zlín, a.s.